Diş implantından bahsetmeden önce bu işin halk arasında bilindiği gibi çok zor ,acılı ve sorun çıkartan bir uygulama olmadığını belirtmek isteriz. Çünkü lokal anestezi uygulanarak yapılan bu cerrahi işlem, bir diş çekimi kadar bile ağrı vermeyecektir.

İmplant Nasıl Yapılır ?

Kabaca çene kemiği üzerinde cerrahi olarak yerleştirilen titanyum malzeme sayesinde diş kökü taklit edilir. Bu diş kökü yerine geçer. İmplant adı verilen işlem sayesinde istenilen formalarda porselen dişlerin kullanımını sağlanmış olunur.

İmplant İşinden Çok Korkuyorum 

İmplant işleminden korkan hastalarımız olduğunu biliyoruz. Ama yukarıda da belirttiğimiz üzere korkacak hiçbir durum yoktur. Çene zaten uyuşturuluyor ve acı hissi sıfıra indiriliyor. Evet ağız içinde bir çalışma olsa bile bunun size bir acı karşılığı olmayacak.

Hatta ve hatta alt ve üst çene komple implant yaparak ağız içini tekrar oluşturduğumuz hastalar için genel anestezi uygulaması ile ameliyathane ortamında bu işi bir günde hızlı bir neticelendirerek başarılı sonuçlar elde edebiliyoruz. Hastanın burada birçok avantajı oluyor. Hem direk uyuduğu için hiçbir şeyi görmesi duyması ve hissetmesi imkansız hale geliyor, hem de tek seferde bu işi halledip defalarca muayenehaneye gitmesine gerek kalmıyor.

İmplant Herkese Yapılır mı?

İmplant her hasta için uygulanabilen bir uygulamadır. Kullanılan malzeme titanyumdur ve insan vücuduna en duyarlı ,vücudun kabul edeceği bir maddedir. Bu yüzden kabul etmeme gibi bir sorun yaşanmaz. Tabi ki dikkat edeceğimiz hasta grupları da vardır. Bunların en başında şeker hastaları ( Diyabet ) geliyor. Bu hastaların son 4-5 aylık kan değerlerine göre implant uygulanır.Şeker seviyesi kontrol altında tutulabilen diyabet hastalarına implant uygulanabilir.İkinci bir grup olarak sayabileceğimiz kemik erimesi ( Osteoporöz ) hastaları bulunmaktadır. Bu hastalarında kan ve kemik  seviyeleri ölçüldüğünde herhangi bir riskli dönemde değillerse implant yapılmasında sakınca yoktur. Tansiyon hastaları içinde aynı durum geçerlidir.Yani kontrol altında işlem gerçekleşir.

Şeker hastalarının yara iyileşme süresi de uzundur. Bu yüzden normal insanlara göre biraz daha fazla yara iyileşme süreleri olacaktır. Bunun dışında sigara ve alkol kullanımı da yara iyileşme sürelerini uzatacaktır. Ama kontrol altına alınmış bir hasta için bunlar sorun teşkil etmez.

İmplant Fiyatları

Bu kısımda direk bir fiyat vermemiz mümkün olmaz. Ama dişçiden dişçiye ve doktordan doktora değişen fiyatların sebepleri hakkında bilgi verebiliriz. Ağız içine yerleştirilen titanyum malzemeyi satan bir çok üretici firma vardır. Bu firmalar kalitesine göre birbirinden farklı  fiyat politikası izlemektedirler. Implant yaptırırken mutlaka ve mutlaka yapılan implant malzemesinin markasını sorunuz. Ucuz olması sebebi ile tercih edeceğiniz kalitesiz implant markası, size ömürlük çözüm sunmayacaktır.

İmplant ücreti de bu malzeme maliyetleri üzerinde konulan masraflar ve doktor ücreti ile birleşerek şekillenir. Ayrıca bir veya daha fazla diş için maliyet hesabı değişecektir.

İmplant İçin Hangi Doktora Gidilmelidir? 

İmplant  tamamen diş doktoru tarafından yapılabilen bir işlemdir. Bölüm olarak diş kliniğine gidilmesi gerekir. Bunun yanında, diş ve çene ile ilgili olan bütün sorunların giderilmesinde bir çene cerrahisi uzmanı ile de ortak bir çalışma içine girilebilir.

Bu Çene cerrahisi uzmanının da alanı estetik ve plastik cerrahi olmalıdır. Ayrıca sadece estetik doktoru da olması yetmez, uzmanlığını çene cerrahisi üzerine yapmış ve eli bu işlere yatkın ,sıklıkla bu ameliyatlara giren bir estetik cerrah tercih edilmesinde fayda vardır.

İmplant Ne Kadar Süre Kullanılabilir ?

İmplant dediğimiz gibi dişin yerine geçer. Nasıl ki dişin korunması gerekir, fırçalamak gerekir, bakım gerekir ise, implantta aynı şekilde bakım ister. Belirli periyotlarda bakımlar ile implantı ömür boyu kullanabilirsiniz.

Ama hasta sigara içiyor ve ağız sağlığı ile ilgilenmiyorsa, dişte olduğu gibi implant için de aynı şey geçerli olup bazı kayıplar yaşanmaktadır. Bu yüzden ağız sağlığımıza dikkat etmemiz şarttır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir