cene-estetigi

Çene Estetiği Nedir ?

Ortognotik ameliyat olarak literatürlerde yerini alan çene estetiği günümüzde pek çok insanın farklı sebeplerle alt veya üst çenesine işinde uzman hekimlerce yaptırdığı cerrahi müdahaledir. Çene yüzümüzün en hayati organlarından biri olduğu kadar yüzümüzün estetik görünüşünü ve fiziki yapısını da doğrudan etkiler. Bu operasyon alt ve üst çene olmak üzere ikiye ayrılır fakat her iki bölgeye de müdahil olunması gereken vakalarla karşılaşılmıştır.

Hastanın lokal veya genel anestezi altında olduğu bu işlemler süresince hasta acı hissetmemektedir. Estestar Estetik Cerrahi Kliniklerine giderek uzman doktorlardan bilgi edinebilir, işleme karar verdiyseniz yine aynı uzman doktor kadrosu ile işlemleriniz kolaylıkla başarılı şekilde sonuçlandırılır.

Çene Estetiği Niçin Yapılır?

Çene estetiği, çenede doğuştan ya da sonradan ortaya çıkmış olabilecek fiziki bozuklularda başvurulabilinecek bir yöntemdir. Bunların yanı sıra çene yapısının hasta tarafından beğenilmemesi de başvurma sebeplerindendir. Bu operasyonda hedeflenen hastanın gerçekçi yaklaşımlarla talep ettiği çene yapısına en sağlıklı yoldan kavuşmasını sağlamaktır.

Alt çene ameliyatına 18 yaşını geçmiş hastalarda ortodontik tedaviye destek amaçlı veya ortodonti tedavisinin tek başına yeterli olmadığı vakalarda başvurulur.

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çeneye yapılacak olan cerrahi müdahalede seçilecek yaklaşım sorunun içeriğine ve boyutlarına göre belirlenmektedir. Ön ve arka planda sınırlı derecedeki yetersizliklerde yani alt çenenin profil görünümünde geride kalmış ve küçük olduğu durumlarda çene implantı kullanarak büyütme sağlamak en pratik ve akılcı yöntem olacaktır. Lokal yada genel anestezi altında yapılabilen bu operasyonlarda hastanın ihtiyacı olan ebatlardaki implant ağız içinden yada çene altından kesmek suretiyle açılan girişten çenenin üstüne uygun yer ve planda hazırlanan bölgeye yerleştirilir.Bu operasyon genellikle bir saatten az sürdüğü gibi ameliyattan sonra sadece bir kaç günlük bandaj uygulaması yeterli olacak ve ameliyatın yüz estetiğindeki pozitif değişimleri gözle görülebilinecektir.

Bu amaçla kullanılacak olan kemik ya da kıkırdak dokusu hastanın ihtiyacına göre doktor tarafından hazırlanmakta ya da hastanın vücudundan kemik veya kıkırdak dokusunu alınarak implant maksadı ile kullanılabilinmektedir.

İleriki derecede ve bir kaç planı ilgilendiren daha karmaşık deformiteler ise alt çene ucundan kaydırma veya kesikler uygulanarak çenenin büyültülmesi, küçültülmesi ya da asimetrik durumun çene estetiği ile çözülmesi mümkün olabilmektedir.

Estestar Estetik Cerrahi Merkezlerine giderek sizler de başarılı sonuçlar için ilk adımınızı atabilirsiniz. Bunun yanı sıra daha önce yapılan işlemleri inceleyebilir hatta birbirinden farklı onlarca estetik ameliyat hakkında bilgi alabilir ve tüm işlemlerinizi başarılı bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir